Zastosowanie nożyc w ogrodzie

​Jeżeli marzymy o zadbanym ogrodzie, wybór odpowiedniej pary nożyc jest niezwykle ważny. Producenci akcesoriów ogrodniczych zadbali o to, aby był on również trudny. Co to są nożyce ogrodowe i jak wybrać właściwe narzędzie, aby wykonać poszczególne zadania w ogrodzie? Przedstawiamy kilka pomocnych wskazówek.

Czym są nożyce ogrodowe?
Zasadniczo nożyce ogrodowe służą do cięcia gałęzi i łodyg o niewielkiej średnicy. Nie próbujmy używać nożyc ogrodowych na większych gałęziach, ponieważ ryzykujemy zniszczenie ostrzy. Do tej pracy konieczne są inne narzędzia. Istnieją dwa podstawowe rodzaje nożyc ogrodowych, chociaż występują w różnych modelach i rozmiarach. Nożyce typu bypass działają podobnie, jak nożyczki z zakrzywionymi ostrzami. Górne ostrze nożyc jest ostre i przecina gałąź, podczas gdy dolne ostrze działa na zasadzie haka, przytrzymując gałąź w miejscu, aby zapobiec jej poruszaniu się. Nożyce kowadełkowe mają ostre górne ostrze i płaskie dolne ostrze. Nożyce tego typu wycinają gałęzie, podobnie, jak tniemy za pomocą noża na desce do krojenia.

Wybór i używanie nożyc ogrodowych
Chociaż rodzaj ścinania zależy w dużej mierze od osobistych preferencji, większość ogrodników wybiera nożyce typu bypass. Dlatego? Wykonują one precyzyjne, czyste cięcia, podczas gdy nożyce kowadełkowe mają tendencję do kruszenia łodyg i gałęzi. Nożyce typu bypass lepiej nadają się do wykorzystania na ograniczonej przestrzeni. Przycinają kwiaty lub miękkie i delikatne gałęzie bez uszkadzania wrażliwych tkanek. Z drugiej strony nożyce kowadełkowe mogą być lepsze do wycinania martwych lub suchych gałęzi. Kiedy już podejmiemy decyzję o wyborze nożyc do ogrodu musimy wziąć pod uwagę ich cenę. Nożyce dobrej jakości, renomowanych producentów na pewno nie są tanie, ale jeżeli zadbamy o nie właściwie, przetrwają lata. Kupując nożyce, weźmy je do dłoni i wypróbujmy, aby upewnić się, że są wygodne. Dostępne są ergonomiczne nożyce, które z łatwością dopasowują się do kształtu dłoni. Istnieją także modele stworzone z myślą o mniejszych dłoniach. Niektóre firmy produkują nożyce ogrodowe leworęczne lub oburęczne. Upewnijmy się, że nożyce można zdemontować w celu łatwego czyszczenia. Poszukajmy koniecznie pary, która ma blokadę lub haczyk, aby ostrza były bezpiecznie zamknięte, gdy nie są używane. To ważne zwłaszcza, jeśli mamy małe dzieci.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 645 478

E-mail: kontakt@plus-dachy.pl

Propozycje wyposażenia warsztatu, narzędzia niezbędne w ogrodzie oraz materiały dotyczące odnowienia i upiększenia wnętrza. To wszystko znajdziesz na naszej stronie, zapraszamy!