Jak izolować podłogę na gruncie?

Często zastanawiamy się jak izolować podłogę na gruncie, czyli zabezpieczyć przed przedostawaniem się wilgoci i zimna z gruntu do wnętrza pomieszczenia. Jest to dosyć obszerny temat, ale niezmiernie ważny.

Dawniej nie przywiązywano aż tak dużej wagi względem izolacji przeciwwilgociowej i termicznej podłóg bezpośrednio na gruncie. Z biegiem lat, coraz częściej zastanawiano się, jakie można zastosować sposoby izolacji podłogi od gruntu, aby zapowiedz wilgoci i przedostawaniu się zimna do wnętrza pomieszczeń budynku, zwłaszcza tych, które były bezpośrednio na gruncie.

Obecnie trudno jest wyobrazić sobie dom, w którym nie byłaby wykonana izolacja pomiędzy gruntem a podłogą. Dlatego też zaczęto stosować nowe metody, które w rezultacie okazały się skuteczne i efektywne.

Zatem jak izolować podłogę na gruncie? Otóż trzeba wykonać odpowiednią ilość warstw na gruncie, które uniemożliwią dostawanie się do wnętrza niechcianych czynników zewnętrznych, jak np. wilgoć. Są to następujące warstwy: podsypka, czyli odpowiednie przygotowanie podłoża, podkład betonowy, czyli warstwa zapewniająca stabilność konstrukcyjną podłogi oraz równomierne rozkładanie odciążeń statycznych, warstwa izolacji przeciwwilgociowa, która zapewnia ochronę posadzki przed podciąganiem wilgoci z gruntu, warstwa izolacji termicznej, warstwa wyrównawcza, czyli np. jastrych, odpowiednia wylewka.

Podłogi bezpośrednio na gruncie są coraz rzadziej spotykane, gdyż teraz właściwie każdy dom jest podpiwniczony, i z reguły w piwnicach robi się także izolacje podłóg, aby pomieszczenia te były suche i niezawilgocone, a dzięki temu też bardziej efektywne.

Zobacz również

Kontakt

Tel: 802 645 478

E-mail: kontakt@plus-dachy.pl

Propozycje wyposażenia warsztatu, narzędzia niezbędne w ogrodzie oraz materiały dotyczące odnowienia i upiększenia wnętrza. To wszystko znajdziesz na naszej stronie, zapraszamy!